Publikace: Lidové stavby v České republice

Lidové stavby v České republice. Autor: Jiří Langer. Vyd. NPÚ, 2019, 175 s. ISBN 9788086516998
e-s: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/publikace/42265-l
Anotace
Kniha Lidové stavby v České republice navazuje na publikaci Jiřího Langera a Josefa Vařeky Naše lidové stavby vydané v edici Oko v roce 1983. Populárně naučnou formou přibližuje široké veřejnosti vesnické stavitelství v celé šíři regionálních odlišností a výtvarného působení historických staveb našeho venkova. Přehledné poznání lidového stavitelství je představeno v základních etnologických, geografických, materiálových a konstrukčních souvislostech.V nástinu je podán i způsob bydlení a každodenní využití jednotlivých typů staveb. Čtivý text doprovází řada krásných instruktivních kreseb autora. Poznání lidové architektury vede k porozumění a seznámení s historií prostředí, ve kterém žijeme, a snad podpoří úsilí o zachování hodnotných dokladů minulosti.
Lidová architektura se v posledních desetiletích těší badatelskému zájmu. Byla vydána řada publikací věnovaných různým aspektům jejího poznání, přesto dosud nebyla dostatečně podchycena tematika celkového vývoje a přehledu lidové architektury na našem území, která by populárně-naučnou formou přitáhla zájem co nejširší veřejnosti. Nové vydání knihy od etnologa a historika Jiřího Langera se současným názvem Lidové stavby v České republice se snaží svým kultivovaným jazykem a autorskými kresbami tento dluh alespoň částečně splatit a podnítit odborníky na tomto poli pracujícím k dalším obdobným počinům.
Autor
PhDr. Jiří Langer, CSc. – etnolog, historik a muzejní pracovník, věnuje se zkoumání a terénním výzkumům lidové architektury a problematice muzeí v přírodě, je autorem řady odborných publikací. Jeho celoživotním posláním je snaha o záchranu a prezentaci lidové architektury. Národní památkový ústav vydáním této publikace vyslovuje uznání celoživotnímu dílu PhDr. Jiřího Langera, CSc.
Obsah
Úvodem / 11
Co jsou to skanseny / 13
Byla každá vesnice jiná? / 19
Jak naši předkové stavěli / 33
- Roubené stavby / 36
- Střechy / 46
- Patrové domy / 49
- Výzdoba štítů / 52
- Dveře a okna / 57
- Hrázděné stavby / 60
- Kamenné stavby / 63
- Skalní obydlí / 64
- Hliněné stavby / 64
- Stavby z pálených cihel / 66
- Výzdoba zděných domů / 67
Bydlení v chalupě a na statku / 71
- Půdorys / 75
- Jizba / 77
- Světnice / 79
Dělnické bydlení / 83
Turistické stavby / 85
Hospodářské stavby / 91
Výjimečné stavby / 121
Z kraje do kraje / 135
Zvláštnosti kulturní tradice východní Moravy a Slezska / 147
Proces zániku lidového stavitelství / 151
Chraňme památky lidové architektury / 153
Znáte naše muzea v přírodě? / 157
Výběr z odborné literatury / 167
Slovníček méně známých výrazů / 169
Značky okresů / 171
Medailonek autora / 173