Zahrádka (HB), kostel

Z Wikimentum
Verze z 14. 9. 2014, 09:29, kterou vytvořil Leto (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soubor:Wikia140913-kl-zahradka-od-JV-f-JirkaSV-WMC-bysa3.jpg
Kostel sv. Víta v Zahrádce od JV. Foto JirkaSV, Wikimedia Commons, 2014, lic. CC by-sa-3.0

Památky > Z

Kostel svatého Víta je pozůstatkem někdejšího městečka středověkého původu Zahrádka, které bylo téměř zcela zlikvidováno v souvislosti s budováním přehrady na řece Želivka. Protože je přehrada zásobárnou pitné vody pro hlavní město Prahu, není do hygienického pásma kolem přehradního jezera běžně možné vstupovat. Kostel tak zůstal bez funkčního využití, ovšem do správy byl svěřen Národnímu památkovému ústavu. O záchranu kostela usiluje spolek Přátelé zahrádky.

Před vybudováním přehrady proběhl v letech 1976 až 1977 v kostele rozsáhlý archeologický, stavebně-historický a restaurátorský výzkum, který jednak prohloubil poznatky o prvotní podobě kostela, jednak také znamenal mimořádně cenný přínos k poznání postupu zakládání a vzniku středověkých venkovských kostelů.

Historie

Městečko se jmenovalo Trhová Zahrádka.

13. století
Souhrnný nákres výsledků archeologického výzkumu ze 70. let 20. století. Autor: Antonín Hejna, Archeologický ústav AV ČR.

1219. Ves darována kapitule na Vyšehradě v Praze. Darovací listina Přemysla Otakara I z 26. června 1219, kterou postoupil ves Zahrádka s kostelem a újezdem k ní příslušejícím Vyšehradské kapitule, je prvním listinným dokladem o existenci kostela. Ten měl tehdy menší velikost než nynější stavba a jeho základy byly odhaleny pod podlahou lodi a presbyteria; na kamenné podezdívce byla nadzemní konstrukce nejspíše dřevěná s roubenou konstrukcí. V podlaze kostela je dnes poloha základů vyznačena.

Nynější presbyterium a loď vznikly asi záhy po roce 1219 v pozdně románském stylu, přičemž stěny vznikaly po vnějším obvodu předešlé stavby, která asi byla po určitou část nové výstavby ještě užívána k bohoslužbám.

14. století

Vzniklo městečko a byl vybudován hrad. K severní stěně původního presbyteria kostela byla připojena věž se sakristií v přízemí.

1348. Fara poprvé uváděna v červenořečickém děkanátu.

18. století

1738. Barokní přestavba za Jana Leopolda Donáta, knížete z Trautsonu. Kostelní loď byla na západní straně prodloužena.

1783. Požár městečka poničil i kostel.

1787. Obnova kostela.

19. století

1811. Úprava kostela.

1850. Požár kostela. Následovaly opravy.

20. století

Kolem roku 1920 byl interiér kostela vymalován a byla opatřena barevná secesní okna.

V 70. letech bylo v souvislosti s budováním přehradní nádrže pro zásobování Prahy pitnou vodou likvidováno prakticky celé městečko a kostel se pak ocitl na nízkém výběžku nad hladinou. Podloží stavby je od té doby také zavlhčeno.

21. století

Občanské sdružení Přátelé zahrádky uspořádalo veřejnou sbírku s cílem napomoci provedení zásahů potřebných k odvlhčení spodní části stavby, zasahované vzlínající vlhkostí, a k restaurování cenných součástí stavby, zejména k restaurování středověkých nástěnných maleb v interiéru kostela.

2014

Při příležitosti Hradozámecké noci 2014 (2014-08-30) byly veřejnosti představeny restaurátorsky zajištěné gotické nástěnné malby v presbyteriu kostela, jejichž záchranu financovala veřejná sbírka organizovaná sdružením Přátelé zahrádky.

Popis

Exteriér

Soubor:Wikia140913-kl-zahradka-od-SZ-f-JirkaSV-WMC-bysa3.jpg
Kostel sv. Víta v Zahrádce od SZ. Foto JirkaSV, Wikimedia Commons, 2014, lic. CC by-sa-3.0

Jednolodní kostel s obdélnou lodí a přibližně čtvercovým odsazeným presbyteriem, ke kterému je připojena věž mírně deformovaného čtvercového půdorysu. Exteriér lodi a presbyteria má barokní architektonické členění, věž má na severních nárožích a v místě napojení na severovýchodní nároží presbyteria hranolové opěrné pilíře. Věž je opatřena barokní zvonovitou střechou, střecha lodi je sedlová se západním střešním štítem a valbovým přechodem do sedlové střechy presbyteria na východě zvalbené.

Na jižní straně lodi je situován pozdně románský ústupkový portál s tympanonem. V ostění i záklenku probíhají tři ústupky s výraznými oblouny na hranách. V patě záklenku je ostění přerušeno výraznou jednoduše profilovanou římsou. Záklenek je na vnější straně lemován jemnou klikatkou. V mělkém reliéfu tympanonu je v centru umístěn kříž, doplněný dvěma většími hvězdicemi. Plocha tympanonu je na horní půlkruhové hraně lemována mělce vyznačeným obloučkovým vlysem. Spodní hrana je lemována řadou drobných hvězdic.

Západní portál pochází z barokní výstavby, stejně jako půlkruhem zaklenutá okna lodi i presbyteria. Západní střešní štít je tabulový s projmutými postranními křídly a trojúhelným tympanonem ve vrcholu. Korunní římsa lodi i presbyteria je barokní, s omítkovým profilem.

Interiér

Obdélná loď je plochostropá, s podklenutou kruchtou u západní stěny. Triumfální oblouk je půlkruhově zaklenutý. Presbyterium je zaklenuté barokně. V severní stěně je umístěno gotické sanktuarium. V západní části severní stěny presbyteria je umístěn gotický portálek vstupu do sakristie v přízemí věže. Na stěnách presbyteria byly při výzkumech odhaleny gotické fresky. Křížová žebrová klenba sakristie má ve vrcholu dutý svorník. Dlažba sakristie je gotického původu.

Odkazy

Literatura

  • HEJNA, Antonín, BENEŠOVSKÁ, Klára, PLÁTKOVÁ, Zuzana: Kostel sv. Víta v Zahrádce u Ledče, in: Umění, roč. 39, 1981, s. 399.

Externí odkazy