Kachlová kamna v jižních Čechách (kniha)
Publikace NPÚ > 2021
Kachlová kamna v jižních Čechách. Kolektiv. Ludmila Ourodová-Hronková (ed.). Vyd. NPÚ-ÚOP v Českých Budějovicích, 2021, 400 s. ISBN 978-80-85033-99-1.
Anotace
Uzavřená otopná zařízení se stala tradičním způsobem vytápění a zdrojem rovnoměrného sálavého tepla nejen v aristokratických sídlech, ale i ve městech a na vesnicích. Postupně se proměňovala v objekty uměleckého ztvárnění a reprezentace. Jejich architektura i výtvarné řešení podléhaly dobové estetice. V Jihočeském kraji se na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu dochovalo přibližně dvě stě padesát stojících kamen a několik desítek rozebraných celků uložených v depozitářích. Většina z nich nebyla nikdy publikována. Tato kniha je výsledkem čtyřleté spolupráce historiků umění, archeologa, kamnářů, restaurátorů kamen a archiváře v rámci projektu nazvaného Tradiční řemeslné technologie na záchranu kulturního dědictví a současný životní styl (DG18PO20VV030).
Kniha je rozdělena do čtyř částí. První blok představuje pokus o poznání historických kachlových kamen v jižních Čechách prostřednictvím archeologických nálezů, archivních dokladů i dochovaných kamen v prostorách jihočeských hradů a zámků ve správě NPÚ. V druhé části se autoři pokouší o shrnutí základních poznatků o technologii výroby, výtvarném i technickém řešení, slohovém ztvárnění a stavbě kachlových kamen v historii i v současnosti. Kniha přináší ukázky materiálových průzkumů kachlové produkce, ale i poznatky o metodách restaurování kachlových kamen. Technologická část je doplněna o dvě případové studie, které představují stavbu historicky poučených kachlových kamen. Katalog zahrnuje reprezentativní výběr 75 historických kachlových kamen v interiérech jihočeských hradů a zámků.
Obsah
- K historii
- Středověké a renesanční kamnářství na jihu Čech ve světle archeologických nálezů (Jiří Havlice)
- Kachlová kamna na jihočeských hradech a zámcích v průběhu staletí (Ludmila Ourodová-Hronková)
- Kamnářství v pramenech schwarzenberské provenience (Michal Morawetz)
- Delftské dlaždice a kamna ze zámku Hluboká (Ludmila Ourodová-Hronková)
- K technologii
- Ohniště v průběhu staletí (Vít Pešek, Libor Soukup)
- Technologie výroby středověkého komorového kachle (Petr Volf)
- Uměleckohistorické a technologické aspekty výroby kachlových kamen od renesance po 20. století (Ludmila Ourodová-Hronková, Jana Pešková)
- Furnologie aneb hledání cesty k úspornému topení do počátku 19. století v soudobých vzornících (Martin Ebel)
- Současné postupy výroby keramických kachlů a jejich využití při stavbě kachlových kamen (Jitka Pokorná)
- Restaurování historických kachlových kamen (Radka Bukovjanová, Sylva Antony Čekalová)
- Základní analytické metody v materiálových průzkumech kachlové produkce (Martin Hložek)
- Případové studie
- Nové repliky renesančních kachlových kamen na zámku Vimperk (Jitka Pokorná)
- Kachlová kamna s pláštěm zhotoveným dle středověkých vzorů pro interiér kestřanské tvrze (Martin Pešek, Libor Soukup)
- Výběrový katalog (Ludmila Ourodová-Hronková)